Virtuell rundtur på Fyrisskolan

På Fyrisskolan har projektet “virtuell rundtur” dragit igång i full fart för de blivande gymnasieingenjörerna. När den ordinarie praktiken drabbas av covid-19 växlar gymnasieingenjörerna tillsammans med sina lärare över till att bedriva projektet virtuell rundtur för det kommande öppet hus som sker digitalt den 27 januari. Då ska de blivande gymnasieeleverna som ska välja skola kunna gå runt på skolan genom att klicka sig fram med “hot spots” för att se skolans viktigaste klassrum och utrustning med 360-bilder. Det ger en realistisk bild av skolan och gör det lättare för de blivande eleverna att välja rätt, hemifrån. 

På Fyrisskolan undervisas gymnasieingenjörerna i bland annat projektledning i både teori och praktik som virtuell rundtur i detta fall. Det ger en ökad förståelse för hur projekt bedrivs effektivt och smart. I projektet får de tillsammans med välutbildade lärare med egen kunskap i projektledning planera, utföra och redovisa projekt. Med detaljerad planering agerar gruppen på samma sätt som en riktig projektgrupp drivs i näringslivet.  

Fyris VR

 

27 januari 2021