Studiebesök på Scania

Oerhört lyckat studiebesök på Scania för våra gymnasieingenjörer

 

När vi kom till Scanias huvudkontor i Södertälje så blev vvälkomnade med kaffe och macka av två chefer på Scanias HR-avdelning. Medan vi fikade så berättade cheferna lite grann om Scanias verksamhet i Södertälje (bl.a. att det arbetar ca 14 000 personer där) samt hur besöket skulle gå till. Det hela var mycket välorganiserat och man märkte verkligen att de försökte göra ett bra intryck på våra T4:or. Vi blev därefter uppdelade i två grupper, med syfte att alla T4:or skulle kunna komma så nära produktionen som möjligt och kunna ställa alla frågor de ville. Därefter tågade vi ut på rundvandring i två av Scanias fabriker på området; en som bl.a. producerar vevstakarna till Scanias motorer och en annan som bl.a. producerar olika kugghjul till lastbilarnas bakaxlar. Efter en god lunch som Scania bjöd på så bytte grupperna plats och rundvandringen fortsatte. Efter rundvandringen så samlade de två HR-cheferna ihop hela T4:a gruppen och berättade hur otroligt viktigt det var för Scania att kunna anställa teknikkunnig personal och att de hade stor brist på detta. De berättade också att de var mycket inresserade av att få chansen att få in arbetsansökningar av våra T4:or. HR-cheferna nämnde också att Scania kunde hjälpa till att ordna bostad om eleverna var intresserade av att börja arbeta på Scania. 

Slutsatsen är alltså: Har man läst T4:an är man oerhört attraktiv på arbetsmarknaden.

1 juni 2017